PORADNIK Jak Utworzyć Własne Zdarzenie (Custom Event) GA4, GTM, DLV

Coraz więcej firm rozpoczyna przygodę przechodzenia ze starej wersji Google Analytics UA do nowego GA4. W związku z tym pojawią się sytuacje, w których wymagane będzie monitorowanie zdarzeń na stronie lub w aplikacji. Takimi zdarzeniami może być wysłanie formularza lub pobranie karty mieszkania na stronie dewelopera. W GA4 wiele zdarzeń odkładanych jest automatycznie, ale może zajść taka potrzeba, że będziemy zmuszeni przekazać zdarzenie, które nie znajduje się na takiej liście i dzisiaj właśnie o tym. Zatem jak utworzyć custom eventy w GA4 za pomocą Google Tag Managera przy użyciu dataLayer? Zapraszam do lektury.

Czytaj dalej

Co to jest "custom event" w GA4?

No właśnie, zacznijmy od tego co to jest i po co nam to w ogóle będzie przydatne - a sądzę, że jeśli podchodzimy do analizy danych na poważnie, to prędzej czy później natrafimy na ten temat.

Custom event, to nic innego jak nasze własne zdarzenie, które chcemy monitorować i analizować na stronie lub w aplikacji mobilnej. Najczęstszym rodzajem takiego zdarzenia może być wysłanie formularza na stronie. Formularza, do którego w momencie wysyłania danych przez użytkownika (moment, w którym klikamy symboliczny przycisk "Wyślij"), chcielibyśmy przypisać unikalny identyfikator, np. LeadId, za pomocą którego zweryfikujemy źródło, z którego dany użytkownik do nas trafił.

Plan działania

  1. Tworzymy dataLayer - warstwę danych - przy użyciu narzędzia Google Tag Manager.
  2. Ustawiamy nową zmienną, którą pobierzemy z dataLayer i przekażemy jako parametr naszego własnego zdarzenia.
  3. Tworzymy nasz custom event, razem z parametrami pobranymi z dataLayer i przekazujemy to zdarzenie do GA4 za pomocą GTM.
  4. Weryfikujemy dane w DebugView GA4.
  5. Publikujemy wprowadzone zmiany na naszym kontenerze GTM.
Szukasz najlepszego partnera biznesowego w dziedzinie cyfrowych rozwiązań? Skontaktuj się z nami, a razem osiągniemy sukces!

Tworzenie warstwy danych (dataLayer) w GTM

Zaczynamy od stworzenia dataLayer, do której przypiszemy zdarzenie oraz zmienną LeadId.

<script>  function getDateGA(){    return Date.now();  };  window.dataLayer.push({    'event': 'lead_create',    'lead_id': getDateGA()  });</script>

Krok 1, tworzymy nowy tag, do którego wkleimy powyższy kod. W kodzie dodałem komentarze wyjaśniające każdą linijkę.

JS Code in Google Tag Manager
Niestandardowy kod HTML dodajemy do nowego Tagu

Krok 2, wybieramy regułę, po której zostanie uruchomiony tag. W naszym przypadku ustawiamy regułę, która spowoduje odpalenie tagu na wszystkich podstronach, w których .

Utworzenie zmiennej w GTM na podstawie danych z dataLayer

Tworzenie własnych zmiennych w GTM jest bardzo proste. Oczywiście za pierwszym razem może wydawać się to trudne i skomplikowane (zresztą co nie jest, jak się to robi pierwszy raz?), ale spróbujmy. W końcu jestem Twoim przewodnikiem, którego zadaniem jest bezpieczne i edukujące przeprowadzenie Ciebie przez ten proces.

Zmienna, którą utworzymy posłuży nam w kolejnym kroku do przekazania unikatowej wartości parametru do custom eventu.

Tworzenie nowej zmiennej w GTM

Zmienna ta pobiera wartość z dataLayer. Oznacza to, że warstwa danych jest odpowiedzialna za generowanie wartości do naszej zmiennej (value).

Tworzenie własnego zdarzenia do GA4 za pomocą GTM

Mamy już naszą zmienną, jest również warstwa danych. Przyszedł czas na przesłanie custom eventu do Google Analytics 4. Do tego celu w dalszym ciągu wykorzystamy Google Tag Manager.

Krok 1, tworzymy nowy tag, do którego przypiszemy nazwę zdarzenia oraz parametry, które wcześniej zdefiniowaliśmy w zmiennej.

GA4 Custom Event - Google Tag Manager
Konfigurujemy własne zdarzenie, custom event w GA4 przez interfejs GTM

Krok 2, tworzymy niestandardową regułę, która uruchomi nasz tag w momencie kiedy nastąpiło zdarzenie wysłane przez dataLayer.

Reguła do niestandardowego zdarzenia w GTM

I tym prostym sposobem nasze dane z lead_id zostały przypisane do parametru w zdarzeniu lead_update. Od teraz po około 24 do 48 godzin możemy analizować dane powiązane z tym zdarzeniem oraz np. źródłem skąd dany użytkownik trafił na naszą stronę.

Analiza eventu w połączeniu ze źródłem
Łączymy dane z lead_id razem ze źródłem, z którego przyszedł ruch.
Szukasz sposobu na dotarcie do nowych klientów online?

Podsumowanie

Pokazując ten przykład, utworzyliśmy własne zdarzenie w Google Analytics 4 za pomocą Google Tag Manager, przy okazji przesłaliśmy dane z dataLayer poprzez zmienną, która przyjmuje wartość lead_id.

W ten sposób jesteś w stanie analizować bardziej szczegółowo ruch konwertujących użytkowników (i nie tylko), łącząc wiele kropek w postaci danych w jedną spójną i logiczną całość.

Wypełnij formularz lub wyślij wiadomość, a my zadbamy o rozwój Twojej firmy.

Napisz do nas

Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.
Oops! Pojawił się błąd podczas wysyłki formularza. Sprawdź proszę dane czy są poprawnie wypełnione i spróbuj ponownie.