Webflow - O czym musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz?

Kiedy chodzi o tworzenie responsywnych, estetycznych stron internetowych, to pewnie większość z nas kojarzy to z wyzwaniem, które wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej albo przynajmniej umiejętności pisania kodu HTML / JS / CSS. Ale co byś powiedział_a, gdyby istniało narzędzie, które pozwalałoby tworzyć profesjonalne strony bez konieczności pisania kodu? Cóż, właśnie takie narzędzie istnieje i nazywa się Webflow - nasza strona agencji Digi2 również powstała na tej platformie. Dzięki temu narzędziu, projektowanie i tworzenie stron internetowych stało się znacznie prostsze i bardziej dostępne dla każdego. Według statystyk z Webflow korzysta około 4 000 000 designerów na świecie. Sporo prawda? Ale czy warto skorzystać z tego rozwiązania? Koniecznie przeczytaj dalszą część tego artykułu zanim podejmiesz decyzję.

Czytaj dalej

Dlaczego warto używać Webflow?

Webflow to rewolucyjne narzędzie z kategorii low-code no-code, które umożliwia tworzenie stron internetowych za pomocą intuicyjnego interfejsu bez konieczności pisania kodu. Oznacza to, że nie musisz być programistą czy koderem aby móc tworzyć profesjonalne strony. Webflow oferuje również bogatą bibliotekę gotowych komponentów, które można swobodnie dostosowywać, a także zaawansowane funkcje, takie jak responsywność, animacje i interakcje. Dodatkowo, Webflow zapewnia pełną kontrolę nad projektowaniem stron, bez potrzeby angażowania zewnętrznych developerów.

Dla większości użytkowników CMS Webflow jest doskonały. Posiada prosty edytor tekstu typu WYSIWYG (What-You-See-Is-What-You-Get) i kilka niesamowitych sztuczek, które można zastosować, aby połączyć ze sobą różne elementy kolekcji. Muszę przyznać, że można osiągnąć o wiele więcej niż się spodziewałem na początku zanim przeszliśmy na platformę.

Korzystanie z kodu w Webflow

Platforma jest znana z tego, że pozwala użytkownikom na dostęp do kodu, co otwiera dodatkowe możliwości personalizacji i dostosowania. Choć nie jest to konieczne, aby korzystać z tej funkcjonalności. Posiadanie podstawowej wiedzy na temat HTML i CSS czy JS może być przydatne, szczególnie jeśli chcesz wprowadzać zaawansowane zmiany w wyglądzie i funkcjonalności strony.

Wklejanie custom code w Webflow
Jak wygląda wstawianie przykładowego kodu w Webflow

Przykładowe zastosowania Webflow

Narzędzie może być używane do różnorodnych celów. Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć stronę dla swojej firmy, portfolio, sklep internetowy, czy nawet blog, Webflow jest w stanie sprostać tym wymaganiom - tak dokładnie, jesteśmy w stanie stworzyć na tej platformie nawet platformę z kursami dostępnymi dla wybranych użytkowników!

Dzięki szerokiemu zakresowi dostępnych narzędzi i funkcji, możesz tworzyć strony, które nie tylko wyglądają świetnie, ale także są zoptymalizowane pod kątem SEO i konwersji.

Jednak istnieje obszar, w którym Webflow naprawdę zawodzi, a mianowicie obsługa bloków kodu. Po prostu jej nie ma. Nie chodzi o brak kolorowania składni czy niestandardowych ustawień - chodzi o to, że nie można wklejać bloków kodu (takich jak te używane w artykułach technicznych) do pola edytora tekstu. Co się dzieje, gdy chcesz umieścić kod w swoim poście na blogu? To staje się skomplikowane. Na taki przypadek trafiłem ostatnio pisząc artykuł o monitorowaniu wysłanych formularzy osadzonych w <iframe>.

Obsługa bloków kodu

O plusach już trochę było, ale teraz trochę o minusach. Zanim się zdecydujesz weź pod uwagę obsługę bloków kodu.

Załóżmy, że prowadzisz Software House albo oferujesz usługi IaaS, PaaS lub SaaS. Zapewne w swojej strategii marketingowej znajduje się pozycja do dzielenia się z Twoimi klientami wiedzą w postaci artykułów technicznych, które będą zawierać kawałki kodu czy przykładowe wykorzystanie skryptu w celu pokazania jak z danego produktu korzystać. Pisząc artykuł na bloga korzystamy z funkcji rich text w Webflow, która umożliwia wstawiania custom code w treści. Ale co jak chcemy wstawić np. pełny przykład kodu JavaScript rozpoczynający znacznikiem <script> i kończący tagiem zamykającym </script>? Webflow pomyśli, że to skrypt i wszystko co napiszesz zostanie uruchomione jakbyś napisał kod, który ma się wykonać na stronie - czyli zostanie wykonany zamiast się wyświetlić.

Rozwiązaniem może być użycie spacji np. zamiast <script> wstawiamy < script>. Innym rozwiązaniem, które bardzo lubię jest kolorowanie składni, czyli wykorzystanie biblioteki hightlight.js. Ale dalej, bez wstawiania spacji w przykładowych kawałkach kodu, które są umieszczone w <script>...</script>, czyli poprawnym kodzie się nie obejdzie.

Podgląd, a raczej jego brak

Webflow nie wyświetla osadzonego kodu w podglądzie.

Tak wygląda osadzenie kodu w Webflow

Aby podejrzeć jak wygląda wprowadzona treść trzeba opublikować posta na blogu i go wyświetlić. Niezbyt jest to komfortowe w przypadku gdy takich przykładowych skrawków kodu będzie więcej.

Podsumowanie

Webflow to narzędzie, które w rewolucyjny sposób zmienia sposób, w jaki tworzymy strony internetowe. Dzięki możliwościom projektowania bez kodu, każdy może cieszyć się korzyściami profesjonalnie wyglądających stron, które są dostosowane do różnych urządzeń. Niezależnie od Twojego poziomu doświadczenia, Webflow oferuje niezrównane możliwości w zakresie projektowania stron internetowych. Jeśli szukasz sposobu na łatwe i efektywne tworzenie stron, warto dać Webflow szansę.

Poniżej znajdziesz nasz inny artykuł, które powinien Ciebie zainteresować:

Zróbmy razem coś wielkiego!

Wypełnij formularz lub wyślij wiadomość, a my zadbamy o rozwój Twojej firmy.

Napisz do nas

Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.
Oops! Pojawił się błąd podczas wysyłki formularza. Sprawdź proszę dane czy są poprawnie wypełnione i spróbuj ponownie.