User Experience - co oznacza i dlaczego jest tak ważne

Projektowanie doświadczenia użytkownika (UX) to proces projektowania produktów, systemów lub usług, w celu poprawy doświadczeń ich odbiorców. Obejmuje poznanie potrzeb użytkownika, kontekstu, w jakim produkt lub usługa będą używane, oraz celów, które użytkownik stara się osiągnąć. Projektowanie UX dotyczy tworzenia rozwiązań łatwych w użyciu, funkcjonalnych i przyjemnych w odbiorze dla wszystkich, którzy z nich korzystają. Obejmuje szereg obszarów, w tym psychologię, design i inżynierię. Może być stosowany w wielu różnych dziedzinach, takich jak projektowanie stron internetowych, aplikacji mobilnych czy produktów cyfrowych.

Czytaj dalej

Korzyści dobrego UX
Dbałość o User Experience jest ważna, ponieważ decyduje o sukcesie lub porażce produktu, systemu lub usługi. Dobry UX design sprawia, że korzystanie z produktu jest dla użytkownika łatwe i przyjemne. Prowadzi to do wzrostu zadowolenia i lojalności klientów, zwiększając ich satysfakcję i zapewniając pozytywne wrażenia podczas interakcji z produktem lub usługą.

Z drugiej strony złe wrażenia użytkownika mogą odstraszyć klientów i zaszkodzić reputacji produktu lub firmy.


Poza poprawą satysfakcji użytkownika, dobry projekt UX przynosi produktowi lub usłudze również szereg innych korzyści, takich jak:


Większa wydajność

Produkt zaprojektowany z myślą o dobrym UX pomaga użytkownikom w szybszym i łatwiejszym osiągnięciu ich celów, zwiększając ich produktywność i wydajność.


Dbałość o dostępność i inkluzywność

Projektowanie UX pomaga uczynić produkty i usługi bardziej dostępnymi dla osób niepełnosprawnych, wykluczanych społecznie i z ograniczeniami, tworząc bardziej integracyjne środowisko użytkownika.


Zwiększenie sprzedaży i przychodów

Dobre wrażenia użytkownika prowadzą do wzrostu sprzedaży i przychodów, ponieważ zadowoleni klienci są bardziej skłonni do ponownego zakupu od firmy i polecania jej innym.


Oszczędność kosztów

Dobrze zaprojektowany produkt jest bardziej wydajny i łatwiejszy w użyciu, co prowadzi do oszczędności zarówno dla firmy, jak i użytkownika.


Zwiększona użyteczność

Projektowanie UX koncentruje się na ułatwieniu korzystania z produktów i usług, co pomaga zwiększyć liczbę osób, które są w stanie efektywnie z nich korzystać.

Wzmocniona wiarygodność

Dobrze zaprojektowany produkt lub usługa wpływa na wzrost wiarygodności firmy, ponieważ świadczy o zaangażowaniu w jakość i projektowaniu zorientowanym wokół potrzeb użytkownika.

Wzrost współczynników konwersji

Dobry projekt UX zwiększa prawdopodobieństwo, że użytkownicy podejmą pożądane działanie (takie jak dokonanie zakupu lub zarejestrowanie się w usłudze), co prowadzi do zwiększenia współczynników konwersji.

Lepsze rankingi w wyszukiwarkach

Wyszukiwarki uwzględniają użyteczność i wiarygodność witryny jako część swoich algorytmów rankingowych, więc dobry projekt UX prowadzi do lepszych rankingów w wyszukiwarkach.


Zadbaj o User Experience

Kiedy już wiesz dlaczego projektowanie UX jest tak ważne i jak znacząco wpływa na sukces produktu oraz satysfakcję i lojalność jego użytkowników, postaw potrzeby i oczekiwania użytkowników w centrum swoich działań.


Nie wiesz czy Twoja strona zapewnia pozytywne doświadczenia? Chcesz sprawdzić serwis pod kątem UX? Trust me!:) Wykonaj Audyt UX z Digi2. Skoncentrujmy się na użytkowniku, skutecznie realizując Twoje cele biznesowe.


Skontaktuj się z nami

Zróbmy razem coś wielkiego!

Wypełnij formularz lub wyślij wiadomość, a my zadbamy o rozwój Twojej firmy.

Napisz do nas

Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.
Oops! Pojawił się błąd podczas wysyłki formularza. Sprawdź proszę dane czy są poprawnie wypełnione i spróbuj ponownie.