Google Analytics 4 - Nie Czekaj do Ostatniej Chwili!

Tik, tok, tik, tok... nie nie, nie chodzi o Tiktoka, a o zegar, który sobie gdzieś tam tyka i wskazuje moment kiedy Google wyłączy starą wersję Google Analytics czyli tzw. Universal Analytics. Czas leci nie ubłaganie, dlatego jeśli jeszcze nie wdrożyłeś nowej wersji GA4, zrób to teraz! Dlaczego warto to zrobić oraz co niesie za sobą wspomniana zmiana od Google opisuję poniżej, a przy okazji poznasz nowości, które wprowadza nowy Analytics. Zapraszam do lektury.

Czytaj dalej

Koniec Google Analytics 3 (Universal Analytics) - co warto wiedzieć?

Po pierwsza data 1.07.2023, czyli lato w wakacje przyszłego roku to moment kiedy Google oficjalnie poinformowało o zaprzestaniu zbierania danych o ruchu użytkowników na stronach internetowych. Dane historyczne na starych kontach GA 3 będą dostępne przez minimum 6 miesięcy od momentu dezaktywacji.

Po drugie GA 4 niesie za sobą wiele nowości, dzięki którym będziesz w stanie zbierać i monitorować ruch na stronie czy aplikacji za pomocą jednego narzędzia.

Jakie nowości w nowym GA 4?

Najważniejszą rzeczą jest zmiana podejścia do analityki. Zapomnijcie o sesjach! W GA 4 wszystko oparte jest na zdarzeniach, których lista jest dosyć długa i dostępna na oficjalnej stronie Google. Jeśli jednak potrzebujesz wdrożyć swoje, niestandardowe zdarzenia na stronie, to napisałem jakiś czas temu artykuł na ten temat - zobacz jak stworzyć niestandardowe zdarzenia w GA 4.

Co jeszcze? Z ciekawszych rozwiązań, które wspomagają analitykę danych, to między innymi możliwość dodawania własnych parametrów do każdego zdarzenia. Wyobraź sobie, że do kliknięcia w button wysyłający formularz, podpinasz informacje o kolorze przycisku, aktualnej pogodzie oraz wygenerowanym przez Twój system lead_id, dzięki czemu jesteś w stanie połączyć dane z GA 4 z innymi systemami zbierającymi dane o użytkownikach.

Dopasowanie raportów i dashboardów do własnych potrzeb - ok, nie jest to może jakaś rzecz, której nie było w Universal Analytics, jednak tworzenie raportów po nowemu jest znacznie ciekawsze.

Google Analytics 4 ułatwia integrację z Google Ads co znacznie usprawnia pracę nad optymalizacją skuteczności kampanii co przenosi się na dużo większy zwrot z inwestycji.

Szukasz najlepszego partnera biznesowego w dziedzinie cyfrowych rozwiązań? Skontaktuj się z nami, a razem osiągniemy sukces!

Lista nowości w GA 4 godnych uwagi

  • Eksport danych do BigQuery - za czasów GA 3 opcja zarezerwowana dla największych graczy posiadających GA360
  • Analiza customer journey - więcej w artykule o ścieżce klienta
  • W Universal Analytics konwersje konfiguruje się na podstawie celów, w GA 4 wszystko oparte jest na zdarzeniach. Ty ustalasz, które zdarzenie jest konwersją.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że chociaż trochę skłoniłem Ciebie do przemyśleń aby przejść do nowej wersji Google Analytics 4. Dla dodatkowej motywacji sprawdź statystyki odnośnie tego ile stron wykorzystuje GA 4, które publikowane są na bieżąco na tej stronie.

UWAGA! Jeśli planujesz wdrożenie Google Analytics 4 na swojej stronie, skorzystaj z naszego doświadczenia. Aktualnie trwa promocja, dzięki której oszczędzasz nawet do 90%! Nie zwlekaj i sprawdź szczegóły oferty już teraz.

Promocja na wdrożenie, konfigurację i integrację GA 4.

Zróbmy razem coś wielkiego!

Wypełnij formularz lub wyślij wiadomość, a my zadbamy o rozwój Twojej firmy.

Napisz do nas

Twoja wiadomość została wysłana. Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.
Oops! Pojawił się błąd podczas wysyłki formularza. Sprawdź proszę dane czy są poprawnie wypełnione i spróbuj ponownie.